Skip Navigation

FLAS Fellowship Recipients

CNES awards 19 FLAS fellowships in Middle East language and area studies

AY 2013-2014 FLAS Fellowships

  1. Faisal Abdullah, Islamic Studies, Arabic
  2. Anoush Suni, Anthropology, Armenian
  3. Cal Margulis, History, Persian
  4. Hanna Petro, History, Turkish
  5. Jonathan McCollum, History, Arabic
  6. Esha Momeni, Gender Studies, Arabic
  7. Robert Farley, Comparative Literature, Arabic

Summer 2013 FLAS Fellowships

  1. Faisal Abdullah, Islamic Studies, Arabic
  2. Evan Carlson, Archaeology, Arabic
  3. Suleiman Hodali, Comparative Literature, Arabic
  4. Sara Hughes, Geography, Hebrew
  5. Alex Jreisat, Anthropology, Arabic
  6. Rosanna Lu, NELC, Hebrew
  7. Alyssa Mathias, Ethnomusicology, Turkish
  8. Michael O'Sullivan, History, Persian
  9. Payton Phillips Quintanilla, Spanish and Portuguese, Arabic
  10. Omar Zahzah, Comparative Literature, Arabic
  11. Gabrielle Young, African & Middle East Studies, Arabic

AY 2012-2013 FLAS Fellowships

  1. Karra Greenberg, Sociology, Hebrew
  2. Albert Johns, Near Eastern Languages and Cultures, Arabic
  3. Pauline Lewis, History, Turkish
  4. Michelle Quay, Near Eastern Languages and Cultures, Persian
  5. Syed Rizwan, Islamic Studies, Arabic
  6. Thomas Thompson, Near Eastern Languages and Cultures, Persian
  7. Rawad Wehbe, Near Eastern Languages and Cultures, Arabic

Summer 2012 FLAS Fellowships

  1. Samuel Anderson, History, Arabic
  2. Arash Davari, Political Science, Arabic
  3. Ryan Donaghy, Education, Turkish
  4. Mahsa Hosseini, Near Eastern Languages and Cultures, Arabic
  5. Galen Jackson, Political Science, Arabic
  6. Albert Johns, Near Eastern Languages and Cultures, Arabic
  7. Naveena Naqvi, History, Persian
  8. Melissa Ramos, Near Eastern Languages and Cultures, Hebrew
  9. Thomas Thompson, Near Eastern Languages and Cultures, Persian

AY 2011-2012 FLAS Fellowships

  1. Lee Beaudoen, History, Arabic
  2. Timothy Edwards, Germanic Languages, Hebrew
  3. Maury Greenberg, History, Arabic
  4. Albert Johns, Near Eastern Languages and Cultures, Arabic
  5. Paasha Maddavi, Political Science, Persian
  6. Naveena Naqvi, History, Persian 
  7. Ethan Pack, Comparative Literature, Arabic
  8. Sarah-Neel Smith, Art History, Turkish

Summer 2011 FLAS Fellowships

  1. Niko Banac, Near Eastern Languages and Cultures, Persian
  2. Lee Beaudoen, History, Turkish
  3. Arash Davari, Political Science, Arabic
  4. Timothy Edwards, Germanic Languages, Hebrew
  5. Timur Hammond, Geography, Turkish
  6. Alma Heckman, History, Hebrew
  7. Galen Jackson, Political Science, Arabic
  8. Andrew Jan, History, Turkish
  9. Kathryn Kizer, Middle East and North African Studies, Arabic
  10. Murat Yildiz, History, Turkish

AY 2010-2011 FLAS Fellowships

  1. Rosie Aroush, Near Eastern Languages and Cultures, Armenian
  2. Subah Dayal, History, Persian
  3. Kristen Kao, Political Science, Arabic
  4. Michelle Lee, Comparative Literature, Arabic
  5. Anat Mooreville, History, Arabic
  6. Hanna Petro, Middle East and North African Studies, Persian
  7. Bejamin Radparvar, Political Science, Persian
  8. Sahba Shayani, Near Eastern Languages and Cultures, Arabic

Summer 2010 FLAS Fellowships

  1. Reem Bailony, History, Turkish
  2. Lisa Cleath, Near Eastern Languages and Cultures, Hebrew
  3. Ralph Compton, Near Eastern Languages and Cultures, Hebrew
  4. Lela Gibson, History, Turkish
  5. Timur Hammond, Geography, Turkish
  6. Andrew Jan, History, Turkish
  7. Kathleen Louw, African Studies, Arabic
  8. Amy Malek, Anthropology, Persian
  9. Nir Shafir, History, Turkish
  10. William Sherman, Near Eastern Languages and Cultures, Arabic
  11. Murat Yildiz, History, Turkish

AY 2009-2010 FLAS Fellowships

  1. Nefertiti Amer, History, Arabic
  2. Timur Hammond, Geography, Turkish
  3. Kristen Kao, Political Science, Arabic
  4. Matthew Kelly, History, Hebrew
  5. Daniel Korobkin, Near Eastern Languages and Cultures, Arabic
  6. Amy Malek, Anthropology, Persian
  7. Hannah Reiss, Anthropology, Persian
  8. Janell Rothenberg, Anthropology, Arabic
  9. Nir Shafir, History, Arabic

Summer 2009 FLAS Fellowships

  1. Matthew Gottfried, Political Science, Arabic
  2. Romeo Guzman, Ethnomusicology, Arabic
  3. Liora Halperin, History, Arabic
  4. Rachel Kaplan, Social Welfare, Arabic
  5. Matthew Kelly, History, Hebrew
  6. Michelle Lee, Comparative Literature, Arabic
  7. Peyman Malaz, Islamic Studies, Arabic
  8. Alice Mandell, Near Eastern Languages and Cultures, Hebrew
  9. Hannah Reiss, Anthropology, Persian
  10. Amanda Rizkallah, Political Science, Arabic

AY 2008-09 FLAS Fellowships

  1. Nefertiti Amer, History, Arabic
  2. David Bennett, Near Eastern Languages and Cultures, Persian
  3. Claire Gilbert, History, Arabic
  4. Michelle Craig, Art History, Arabic
  5. Charles Guzak, Islamic Studies, Persian
  6. Kristen Kao, Political Science, Arabic
  7. Jason Mokhtarian, Near Eastern Languages and Cultures, Hebrew
  8. Leila Pazargadi, Comparative Literature, Persian
  9. Janell Rothenberg, Anthropology, Arabic
  10. Fiazuddin Shuayb, Islamic Studies, Persian

Summer 2008 FLAS Fellowships

  1. Khadeeja Abdullah, Public Health, Arabic
  2. Nahrain Al-Mousawi, Comparative Literature, Arabic
  3. Eric Bordenkircher, Islamic Studies, Arabic
  4. Charles Guzak, Islamic Studies, Persian
  5. Romeo Guzman, Ethnomusicology, Arabic
  6. Rachel Kaplan, Social Welfare, Arabic
  7. Janell Rothenberg, Anthropology, Arabic
  8. Fiazuddin Shuayb, Islamic Studies, Persian
  9. Murat Yildiz, History, Turkish

To print this page, select "Print" from the File menu of your browser.